Telefon : +420 775 34 69 51

Jáchymov

Home  >>  Jáchymov

Zhasla s ukončením lukrativní těžby stříbra v Jáchymově také sláva tohoto hornického města? V žádném případě! Objevení radonové vody a otevření prvních radonových lázní na světě postavilo město znovu pevně na nohy. A přesně tak teď pomáhají svým návštěvníkům – postavit se na nohy po úrazech a pozitivně ovlivnit zdraví svých kloubů. Podívejte se s námi na tajemství světové jedinečnosti těchto lázní v srdci Krušných hor. Na konci 19. století byl Jáchymov malým horským městečkem, jehož slavnou stříbrnou éru dávno odvál čas. Málokoho zde proto zaujaly velkolepé výsledky výzkumu Marie Curie-Skłlodowské a jejího manžela, které přinesly jen velký zájem fyziků a chemiků o unikátní vlastnosti uranových rud.

Kouzelný radon

Vědci například zjistili, že stačí, aby po nich stékala voda, která pak některé tyto unikátní vlastnosti přebírá, rozpouští unikající radon a získává tím vzácné léčivé účinky. A prastarý uranový Důl Svornost otevřený v Jáchymově už v roce 1518 byl přece takové vody plný! Katastrofická zaplavení, která komplikovala těžbu surovin už od 19. století, tak náhle znamenala jednoduchý přístup k této jedinečné surovině – radonové vodě. Jáchymov tak rychle využil příležitosti a v roce 1906 se stal prvním městem s radonovými lázněmi na světě. Stačilo několik 20minutových koupelí a úleva při onemocnění kloubů, kožních nemocích nebo cukrovce byla zřejmá i několik měsíců po skončení léčby. A nebyl by to začátek 20. století, kdyby se první lázeňské domy nestaly také architektonickými skvosty města. Radium Palace postavený v roce 1912 patřil k absolutní evropské špičce v lázeňství a funguje dodnes. Jak odlišné bylo toto prostředí od hlubin Dolu Svornost, v nichž byli prvními „pacienty“ radonové vody horníci, kteří doslova na vlastní kůži pozorovali léčivé účinky vody na své nemoci i drobná zranění!

Špičková architektura

Jáchymovská radonová voda postaví na nohy na 20 000 návštěvníků ročně, kteří tak mají příležitost si prohlédnout jak historické budovy města, tak vyrazit na okolní vrcholky Krušných hor konečně zase po svých.

Podzemní poklady lákají dodnesHornictví bylo více než 800 let klíčovou součástí historie Krušných hor a jedinečným způsobem ovlivnilo jejich charakter. Hornické a důlní památky, vliv na terén a vznik nových biotopů jsou tak významné, že Česká republika a Německo usilují o zařazení tohoto území do Světového kulturního dědictví UNESCO. Krušné hory jsou doslova prošpikovány doly a štolami, z nichž jen menší část je otevřena veřejnosti. Většinu tak tvoří štoly zavalené, dávno zapomenuté či úmyslně skryté. Ideální místo na hledání pokladů! Pro hledače vzácnéJantarové komnaty je okolí Hory Svaté Kateřiny dokonce jednou z nejžhavějších lokalit a probíhá zde dlouhodobé pátrání. A kdyby se zde nenašla, historek o dalších ukrytých pokladech není rozhodně málo… Mezi jiné druhy pokladů, které zde byly objeveny, patří například krásné krápníky v prohlídkové štole Svatý Martin v Krupce nebo pozůstatky krušení ohněm (podle nichž nesou Krušné hory své jméno), dobře patrné ve štole Země zaslíbená pod Mědníkem.

One Comment so far:

  1. Jiří Honzírek napsal:

    Seriózní přístup, rozumná cena, vynikající kuchyně, příjemné a čisté ubytování. Vřele doporučuji všem lyžařům i jiným sportovcům. Děkuji.
    Jiří, Stráž pod Ralskem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>